Weterynarz brodnica

7 naszych porad dla właścicieli udających się do weterynarza

10 październik, 2015   tomasz   Porady

  1. Przed wizytą w poradni weterynaryjnej nie należy podawać jedzenia zwierzakowi, albowiem bardzo często zwierzęta pod wpływem stresu związanego z podróżą lub badaniem wymiotują. Najedzonego zwierzaka z pełnym żołądkiem ciężko jest badać. Czasami zachodzi potrzeba podania jakiegoś środkadoustnego np. przeciwrobaczego, który podaje się na czczo.
  2. Koty oraz inne małe zwierzęta typu królik należy przywozić wyłącznie w kontenerach transportowych lub klatkach. Często się zdarza, że właściciele przynoszą koty na rękach. Kot pod wpływem stresu związanego z ruchem ulicznym, bądź zabiegiem potrafi uciec właścicielowi.
  3. Szczenięta, które nie mają ukończonego cyklu szczepień przed lecznicą i w lecznicy trzymać na rękach. Jest to związane z tym, że nigdy nie wiecie kto jest w lecznicy przed wami i na jaką chorobę jest chory. Niektóre wirusy utrzymują się ponad rok w środowisku (np. parwowiroza), w związku z czym teren wokół lecznicy zawsze jest zapowietrzony. Szczenięta będące w okresie kwarantanny nie mogą kontaktować się z innymi zwierzakami tego samego gatunku. Dotyczy to też kontaktu pośredniego (mam na myśli „zapaskudzone” trawniki w blokowiskach), gdzie wirus zbiera swoje żniwo. Szczenięta takie można zabierać na działkę, gdzie nie ma takiego zagrożenia.
  4. W okresie kwarantanny musimy chronić nasze zwierzęta przed stresem, chłodem, wodą. Jest to związane z tzw.immunosupresją poszczepienną czyli obniżoną odpornością. Pies w tym okresie jest podatny na przeziębienia i inne choroby.
  5. Zmieniając lecznicę weterynaryjną zabierzmy kartę choroby naszego pupila. Jest to niezwykle ważne gdyż lekarz musi wiedzieć czym dane zwierzę było leczone. Niektóre leki utrzymują się długo w organizmie. Między lekami istnieją różne interakcje chemiczne, które mogą zaszkodzić.
  6. Przed wizytą spiszmy sobie wszelkie zapytania i wątpliwości. Stres związany z wizytą udziela się także właścicielom i często zapominają o co chcieli by się zapytać.
  7. Nie zapomnij zabrać książeczki zdrowia. Są tam wpisane terminy szczepień i przebyte choroby.

Ostatnio dodane