mycie zębów u zwierząt

ABC mycia zębów

8 październik, 2015   tomasz   Porady

Jeżeli nigdy nie myłeś zębów swojemu zwierzakowi to najpierw musisz go przyzwyczaić do manipulacji w pyszczku. Najłatwiej jest pracować z młodymi zwierzętami, ale i dorosłe osobniki da się do tego przekonać. Zacznij od delikatnego masażu palcami policzków i warg. Po kilku dniach możesz spróbować pocierać palcem zęby i dziąsła. Jeżeli wygląda na to, że Twój pupil całkiem nieźle to toleruje to możesz mu przedstawić szczoteczkę do zębów lub palec owinięty gazą. Prawdopodobnie będziesz potrzebował kogoś do przytrzymania zwierzęcia albo sam sobie poradzisz.

Pamiętaj o cierpliwości – to nowe doświadczenie dla Twojego zwierzaka i prawdopodobnie dla Ciebie.

Przy pomocy szczoteczki lub gazy nawiniętej na palec delikatnie masuj dziąsła i zęby, nie zapominaj o zębach przedtrzonowych i trzonowych. Od strony wewnętrznej zębów kamień nie odkłada się tak szybko, więc jeżeli zwierzę nie toleruje szczotkowania tych miejsc lub zezwala na to rzadko to jeszcze nie będzie tragedii. Najwięcej osadu zbiera się na kłach i trzecim, górnym przedtrzonowcu. Gdy zwierzak pozwala już na manipulacje szczoteczką lub palcem to daj mu do spróbowania pastę do zębów. Nie da się ukryć, że musi wybrać swoją ulubioną, to może trochę potrwać. Potem wciśnij pastę pomiędzy włókna szczoteczki i prowadź szczoteczkę owalnymi ruchami pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Szybko zauważysz, że resztki jedzenia i smakołyków bardzo łatwo usunąć. Życzę powodzenia.

Używaj past do zębów dla zwierząt ponieważ:

  1. Nie trzeba ich spłukiwać
  2. Nie zawierają fluoru, który byłby połykany przez zwierzę i doszłoby do zatrucia
  3. Nie zawierają sody, detergentów i soli uszkadzających szkliwo
  4. Często mają enzymy, które pobudzają naturalne mechanizmy obronne w jamie ustnej i powodują, że szczotkowanie staje się skuteczniejsze
  5. Są dobrane smakowo dla zwierząt (kurczak, maltpasta, ryba)

Regularne stosowanie:

  1. zapobiega rozwojowi płytki nazębnej
  2. zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego
  3. redukuje nieprzyjemny zapach z pyska

Ostatnio dodane