kleszcze

Choroby przenoszone przez kleszcze

1 grudzień, 2015   tomasz   Często zadawane pytania

BABESJOZ (Piroplazmoza) – choroba wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis. Okres wylęgania wynosi nawet do kilku miesięcy, tzn. że może ona wystąpić dopiero po kilku miesiącach od ukąszenia przez zarażonego kleszcza. Babesia canis wnika do krwinek czerwonych powodując ich rozpad, co prowadzi do gorączki, anemii i żółtaczki. Ponadto dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby.
Śmiertelność może być wysoka wskutek ostrej, ciężkiej niewydolności nerek. Produkowane szczepionki nie zabezpieczają psa, gdyż jest w nich inny szczep pierwotniaka niż ten, który powoduje zachorowania w naszym kraju. Należy natomiast stosować regularnie w okresie aktywności kleszczy (wiosna, lato, jesień) preparaty przeciw-kleszczowe w formie płynów rozprowadzanych na skórę lub w formie obroży ( jednak obroże są mniej skuteczne). Można też podawać w dawkach profilaktycznych leki, które stosuje się w leczeniu babesjozy.

BORELIOZA – jest to najważniejsza choroba ludzi i zwierząt przenoszona przez kleszcze. Wywołuje ją bakteria, a zakazić się można wyłącznie przez ukąszenie kleszcza. Mimo, że chory pies wydala bakterie ze śliną lub moczem, to jest ich tak mało, że zakażenie człowieka lub innego psa jest niemożliwe. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo, a czasem objawia się zapaleniem stawów (niechęć do ruchu, kulawizna) i gorączką. Leczenie jest zwykle łatwe i przynosi dobre efekty. Szczepionki brak.

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU – występuje u psów i ludzi. Źródłem zakażenia wirusem jest kleszcz (człowiek nie może zakazić się od psa). Pewne niebezpieczeństwo zakażenia występuje przy wyciąganiu kleszcza (należy to robić w rękawiczkach gumowych lub przez torebkę foliową). U psów choroba przebiega bardzo ostro. Od pierwszych objawów do śmierci upływa kilka dni. Występuje gorączka i objawy neurologiczne (przeczulica skóry, drgawki, zaburzenia równowagi, porażenie wszystkich kończyn). Szczepionki brak. Lekarz weterynarii musi zawsze odróżnić kleszczowe zapalenie mózgu od wścieklizny, dlatego konieczna jest wizyta z chorym psem w lecznicy.


Ostatnio dodane