pchla

Ektopasożyty

1 grudzień, 2015   tomasz   Często zadawane pytania

PCHŁY: Najczęściej spotykanymi są pchły. Biorą one znaczący udział w cyklu rozwojowym tasiemca, będąc najpoważniejszym źródłem tasiemczyc u psów i kotów . Pchły wydatnie przyczyniają się do powstawania świądu, prowadzącego do uszkodzeń skóry, bardzo często wywołują uczulenia (APZS – Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry) i ostre stany zapalne. Mogą być również przyczyną niektórych chorób zakaźnych. Ogólnie wiadomo, iż inwazje pcheł nasilają się w okresach wiosennych i letnich. Niemniej jednak ze względu na stałą temperaturę w pomieszczeniach (centralne ogrzewanie) zwierzęta domowe a czasem pozostali domownicy mogą być atakowani przez cały rok!

KLESZCZE: to zagrożenie w okresie od kwietnia do października , bardzo rzadko listopada. Powszechnie twierdzi się, iż występują tylko w lasach i na łąkach z wysoką trawą – niestety nie jest to prawda. Dziś bardzo łatwo spotkać kleszcze na trawnikach, w ogrodach, miejskich skwerach i parkach. Pojedyncze osobniki mogą być zródłem bardzo groźnych chorób dla naszych czworonogów i dla nas samych tj. boreliozy i piroplazmozy. Jeśli kleszcz już się „pojawi” należy go umiejętnie usunąć lub nie ruszając go udać się do lekarza który usunie go w całości , zdezynfekuje powstałą rankę i powie jak się przed nimi zabezpieczyć w przyszłości. Nieumiejętne usuwanie kleszczy powoduje powstawanie stanów zapalnych skóry a czasem nawet i tkanki podskórnej.

WSZY,WSZOŁY,ROZTOCZA: są to pozostałe pasożyty zewnętrzne występujące u naszych czworonogów. Wywołują czasem bardzo silny świąd skóry. Pasożytując uszkadzają naskórek i włos, może to prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych czy też grzybic skóry . Jest to bardzo charakterystyczne w przypadku występowania świerzbu czy też nużycy. Dzisiejsza medycyna dysponuje wieloma środkami leczniczymi pozwalającymi w stosunkowo szybkim czasie pozbyć się powyższych pasożytów. Bardzo ważny jest tutaj czas podjęcia leczenia, czyli zaawansowanie zmian z którymi właściciel dotrze do lekarza. Im szybciej tym krótsza będzie kuracja, a proszę pamiętać, iż zniszczony włos rośnie bardzo wolno…


Ostatnio dodane