Nie dla psa czekolada

Nie dla psa czekolada

8 październik, 2015   tomasz   Porady

Dla większości ludzi czekolada to wspaniały przysmak, który w najgorszym przypadku może nam dodać trochę centymetrów w tali, może być przyczyną psucia się zębów. Niestety, u psów czekolada może spowodować ostre zatrucie prowadzące nawet do śmierci.

Przyczyną takiego zatrucia jest substancja zawarta w czekoladzie zwana teobrominą. Występuje ona naturalnie w kakao, między innymi rozszerza naczynia wieńcowe. Może prowadzić do arytmii serca i ewentualnie – do zapaści. O ile u człowieka po zjedzeni czekolady nie nastąpi zatrucie, o tyle u psa może do tego dojść , gdyż organizm zwierzęcia nie jest w stanie szybko metabolizować teobrominy.

OBJAWY I SKUTKI

Pierwszymi objawami zatrucia są:wymioty,biegunka,wzmożone oddawanie moczu i drżenie mięśni. Pózniej dochodzi do przyspieszenia oddechu, arytmii serca, ogólnych drgawek, zapaści, a nawet śmierci zwierzęcia! Aby doszło do zatrucia, pies musiałby zjeść około 250-500mg teobrominy na 1 kilogram masy ciała. Mówiąc prościej, jednorazowa dawka 163 gramów czarnej czekolady jest potencjalnie śmiercionośna dla 20 kilogramowego psa! A przecież psy potrafią ukraść cały czekoladowy prezent spod choinki!

Jak wtedy postępować? Jeżeli zauważymy, że nasz pies ukradł znaczącą ilość czekolady, nie ma na co czekać. Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który poda leki powodujące wymioty, by usunąć czekoladę z żołądka. Jeżeli pies zaczął już wcześniej wymiotować ze względu na zatrucie, to na pewno lekarz poda mu odpowiednie leki. Niestety, wiele osób nie ma świadomości, iż zwykła czekolada może być przyczyną takich problemów u psów. Mają nadzieję, że wymioty szybko miną i przychodzą późno do lekarzy ze skrajnie wyczerpanym zwierzęciem. Dopóki nie ma uporczywych wymiotów, szacuje się, że przeżywa około 50 procent psów z zatruciem teobrominą. Niestety, kiedy już dojdzie do drgawek, umieralność jest o wiele większa.


Ostatnio dodane