Opieka nad starszym zwierzęciem

Opieka nad starszym zwierzęciem

10 październik, 2015   tomasz   Porady

Około 7 roku życia nasz pies wchodzi w wiek podeszły i z upływem czasu potrzebuje coraz troskliwszej opieki. Wymaga więcej spokoju w codziennym kontakcie, nieprzemęczania w czasie spacerów i ogólnie większej tolerancji.

Żywienie:  Karma dla starszego psa powinna być bogata w łatwostrawne składniki pokarmowe o dużej wartości biologicznej: gotowany ryż z kurczakiem, gotowane mięso, jaja, ryby. Dobrze do karmy dodawać otręby pszenne – zapobiega to zaparciom. Można też kupić specjalne gotowe karmy przemysłowe typu „senior”.

Profilaktyka chorób: Pamiętać należy o regularnym odrobaczaniu co 3 miesiące oraz o szczepieniu przeciw chorobom zakaźnym i wściekliźnie jeden raz w roku. Korzystnie jest podawać witaminy oraz specjalne odżywki podnoszące ogólną odporność organizmu. Trzeba też bacznie obserwować, czy podopieczny nie zaczyna chorować. Wiele chorób u starszych psów „skrada się” podstępnie i zauważyć je można dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego został opracowany specjalny program „Senior”, który realizować można w lecznicach dla zwierząt. Polega on na profesjonalnej kontroli lekarskiej zdrowia naszego podopiecznego w czasie np. dorocznej wizyty związanej ze szczepieniami. Dzięki temu można wykryć choroby, które nie dają jeszcze wyraźnych objawów, ale już się „zadomawiają” w organizmie. Takie profilaktyczne badanie polega na dokładnym wywiadzie co do stanu zdrowia i dokładnym badaniu (w tym krwi, często moczu). Jeżeli jest potrzeba badanie rozszerza się o np. bad. rentgenowskie, USG, EKG i inne.

Problemy z jelitami i pęcherzem moczowym:  Niektóre starsze psy chorują na zaparcia (często związane u samców z chorobą prostaty). Inne tracą częściowo kontrolę nad pęcherzem moczowym. Pójdźmy z takim psem do lekarza, gdyż w większości przypadków udaje się temu w dość łatwy sposób zaradzić.

Pielęgnacja zębów:  Polega na usuwaniu kamienia nazębnego oraz na ekstrakcji rozchwianych zębów. Takie postępowanie przynosi BARDZO WYRAŹNĄ ulgę psu, gdyż chore zęby są przyczyną przewlekłego i bardzo silnego bólu. Chore zęby to częste źródło wielu chorób odległych narządów w organizmie, np. nerek, gdyż są wrotami różnych zakażeń. Dotyczy to również ludzi (np. próchnica w dzieci!).

Wzrok i słuch:  Chociaż wzrok i słuch starszego psa często się pogarszają, powolniejszy tryb życia pozwala mu dobrze funkcjonować. Traktujemy psa łagodnie, uważając, aby go nie straszyć, np. nagłymi, głośnymi dźwiękami.

Problemy z poruszaniem się:  Spowodowane są zazwyczaj zapaleniem kości i stawów. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia możemy poprawić komfort funkcjonowania zwierzęcia.


Ostatnio dodane