Pielęgnacja kota

Pielęgnacja uszu i pazurków

10 październik, 2015   tomasz   Porady

USZY: ich pielęgnacja jest bardzo ważna. Nie czyszczone łatwo mogą ulegać stanom zapalnym.
Regularnie czyszcząc kanał słuchowy szybciej wykryjemy niepokojące objawy do których należą:
– zaczerwienienie,
– czasem bardzo znaczne zwiększenie ilości wydzieliny (woskowiny) która zmienia kolor na brązowy,
– nieprzyjemny zapach,
– nagłą niechęć psa czy też kota do czyszczenia uszu,
– drapanie , potrząsanie i przechylanie głowy na stronę bolesnego ucha.
Pozwala to na szybszą reakcję ze strony właściciela i wizytę u lekarza i podjęcia właściwych kroków. Możemy polecić szereg preparatów pielęgnacyjnych (płynów) przeznaczonych do higieny ucha, oraz służymy poradą, pokażemy jak należy fachowo przeprowadzić czyszczenie ucha. Nigdy nie czyść ucha na sucho lub też używając nieodpowiednich środków !! Często stosowana woda utleniona nie nadaje się do tego zabiegu ponieważ podrażnia kanał słuchowy i nie jest w stanie rozpuścić nadmiaru woskowiny. Używanie wody do zwilżania wacików też jest złym nawykiem wielu posiadaczy psów i kotów. Woda sama w sobie niczego nie „zmyje” a tylko stosowana (szczególnie w nadmiarze) rozmiękcza naskórek kanału słuchowego, tym samym osłabia lokalną odporność przed drobnoustrojami. Waciki kosmetyczne powinny być stosowane umiejętnie, nie wolno wkładać ich zbyt głęboko !
PAZURKI:  Duże psy z reguły nie mają z tym problemów jeśli są aktywne ruchowo , ścierają je w wystarczającym stopniu. Psy lekkie ( małe ) nie obciążają pazura na tyle , żeby twarda tkanka rogowa uległa starciu, pazur wówczas nadmiernie przyrasta wymaga korekty. Podobny problem występuje u psów z mniejsza aktywnością ruchową lub też mających problem z narządem ruchu – najczęściej zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych i uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego.
Ponieważ psy w domu bardzo często nie tolerują przytrzymania łapki , nie mówiąc już o obcinaniu pazurków, zapraszamy do Gabinetu, celem prawidłowego i bezpiecznego przycięcia. Koty z reguły nie mają problemów z pazurkami, ale również oferujemy swoją pomoc w przycinaniu w przypadku tych zwierząt, które mniej się poruszają lub w sposób niepożądany przez właściciela niszczą tapicerkę na meblach podczas drapania – popularnie nazywanego „ostrzeniem pazurków”. W tym ostatnim przypadku zabieg przycinania bedzie musiał być wykonywany dość często. Inne zwierzęta które wymagają opisywanych zabiegów to również króliki. Zbyt długie pazurki u nich powodują ból i wady postawy, wyraźnie obniżając ruchliwość zwierzęcia.

Ostatnio dodane