Pies

Saneczkujący pies

1 grudzień, 2015   tomasz   Często zadawane pytania

Często właściciele psów przychodzą do przychodni, ponieważ ich piesek ociera w okolicą odbytu po trawie lub dywanie.

Niektórzy proszą o tabletkę na robaki bo słyszeli, że tak zachowują się psy zarobaczone. Onni chwalą się tym myśląc że ich zwierzak dba w ten sposób o higienę, wycierając odbyt po oddaniu kału.

Jednak najczęstszym powodem „saneczkowania” psów jest zapalenie gruczołów okołoodbytowych.

Normalnie psy samoistnie opróżniają gruczoły w trakcie oddawania kału. Niestety niekiedy dochodzi do zatykania się ujść gruczołów, wtedy zalegająca wydzielina prowadzi do powstania stanów zapalnych oraz procesów ropnych. W zaawansowanych przypadkach ropnego zapalenia gruczołów okołoodbytowych konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na chirurgicznym usunięciu zropiałych gruczołów.

Zalegająca w gruczołach wydzielina u niektórych psów działa „uczulająco”. Zwierzę zaczyna się wtedy drapać i wygryza sierść w okolicy ogona. Częstym zjawiskiem jest współwystępowanie zapaleń gruczołów okołoodbytowych oraz silnej kamicy nazębnej oraz paradontozy.

Pamiętajmy! W przypadku „saneczkowania” naszego pupila nie zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii. Częste kontrolowanie i okresowe czyszczenie gruczołów okołoodbytowych oraz kontrola zębów i usuwanie kamienia zapewniają zwierzakom zdrowie.


Ostatnio dodane