Leczenie kota

Toxoplazmoza

1 grudzień, 2015   tomasz   Często zadawane pytania

TOXOPLAZMOZA (wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii) jest powszechnym „straszakiem” kobiet przed utrzymywaniem kotów. Jest to „straszak” wysoce przesadzony. Dlaczego?

  1. Procent domowych kotów, które są nosicielami toksoplazmozy jest niezwykle niski i dotyczy kotów utrzymywanych w złych warunkach higienicznych oraz żywionych surowym mięsem (należy żywić koty karmami przemysłowymi).
  2. Nosicielami są głównie koty dzikie (i to nie wszystkie), polujące na gryzonie niekiedy chore na toksoplazmozę.
  3. Zarażone koty wydalają (z kałem) jaja pasożyta przez krótki czas po zarażeniu i towarzyszą temu objawy chorobowe (stąd chore koty należy pokazać lekarzowi weterynarii).
  4. Jaja pasożyta uzyskują zdolność do zarażania po około 2-5 dniach bytowania w środowisku zewnętrznym. Stąd jeśli w domu, w którym przebywa kot jest utrzymywana higiena możliwość zarażenia jest znikoma.
  5. Wielu ludzi zarażonych jest toksoplazmozą, lecz bynajmniej nie od kotów, a poprzez spożycie surowego mięsa lub niegotowanego mleka. A i tak nic specjalnie z tego nie wynika – wszakże generalnie jesteśmy zdrowi. Aczkolwiek bardzo wskazane jest badanie profilaktyczne kobiet w ciąży w kierunku toksoplazmozy, ponieważ przy podejrzeniu o tę chorobę, ich wczesne leczenie zapobiega toksoplazmozie u noworodków.

Ostatnio dodane